Halep rămâne pe doi, Șarapova a fost eliminată

halep-ramane-pe-doi-sarapova-a-fost-eliminata-

Jucătoarea Maria Şarapova, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, a fost învinsă cu scorul de 7-6 (3), 7-5, de sportiva elveţiană Timea Bacsinszky, locul 61 WTA, venită din calificări, în turul 3 al turneului de la Wuhan, şi nu o mai poate „detrona" pe Simona Halep de pe locul 2 WTA.Sportiva din Rusia era singura care putea să-i provoace o coborâre de un loc Simonei Halep în această săptămână, în ierarhia jucătoarelor profesioniste, după ce românca a pierdut în turul doi al competiţiei de categorie Premier 5, cu premii de 2,44 milioane de dolari. Pentru a urca pe locul 2 WTA, Şarapova trebuia să se califice în finala turneului de la Wuhan. Halep, cap de serie numărul 2, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 2-6, 6-2, 6-3, de Garbine Muguruza, locul 22 WTA, în turul doi al concursului. Acesta a fost primul meci al Simonei Halep după eliminarea suferită în turul 3 al US Open, la finalul lunii trecute.

Sursa: Mediafax