Halep joacă împotriva Anei Ivanovici la China Open

halep-joaca-impotriva-anei-ivanovici-la-china-open

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o cu scorul de 7-6 (4), 5-7, 7-6 (1), pe sportiva germană Andrea Petkovici, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 15, şi s-a calificat în sferturile de finală ale China Open, cu premii de 5,4 milioane de dolari. Partida a durat două ore şi 35 de minute. Sportiva română a intrat pe teren cu un bandaj la coapsa stângă, semn că accidentarea suferită de ea în partida anterioară continuă să-i facă probleme. Cele două sportive au avut o evoluţie simetrică în primul set. Ele şi-au câştigat serviciul în primele două ghemuri, apoi când Halep a făcut break, la 1-1, adversara ei a obţinut imediat rebreak-ul. La 3-3, situaţia s-a repetat şi după o altă serie de servicii câştigate, s-a ajuns în tie-break, în care Simona a accelerat jocul şi a câştigat la 4. Halep a cerut intervenţia fizioterapeutului după primul set. În cel de-al doilea set, românca a condus cu 2-0, dar Petkovici a câştigat apoi cinci ghemuri al rând, pe fondul unei căderi în jocul Simonei. Deşi părea un set pierdut clar, sportiva din Constanţa nu a renunţat şi a egalat la 5, însă nu a putut apoi să o oprească pe jucătoarea germană să se impună cu 7-5. Setul decisiv a avut o desfăşurare palpitantă. Mai întâi, Halep a condus cu 4-0. Petkovici a anulat break-urile româncei şi s-a apropiat la 4-3, dar Simona a urcat scorul la 5-3, după un rebreak, şi a servit pentru meci. Petkovici a câştigat pe serviciul adversarei şi a egalat la 5, apoi s-a ajuns din nou în tie-break. Ultimul joc al meciului a fost la discreţia Simonei Halep, care nu a cedat decât un punct. Astfel, Halep s-a calificat în sferturi, dar numărul greşelilor neforţate, 61 faţă de 44 Petkovici, şi cel al dublelor greşeli, 8-4, reprezintă motive de îngrijorare pentru partida viitoare. Accidentarea la coapsă şi alte dureri pe care l-a acuzat la spate îi afectează serviciul Simonei, dar şi deplasarea în teren. În manşa următoare a competiţiei de categorie Premier Mandatory , Halep va evolua împotriva Anei Ivanovici din Serbia, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 9 care a trecut de Sabine Lisicki din Germania, locul 25 WTA, scor 6-3, 7-5. Calificarea în această fază a competiției este recompensată cu un premiu de 107.750 de dolari şi 215 puncte WTA.