gael-monfils-vine-la-bucuresti

Jucătorii Adrian Ungur (124 ATP), Marius Copil (127 ATP) şi fostul număr 7 mondial, Gael Monfils (103 ATP) vor primi wild card-uri din partea organizatorilor turneului BRD Năstase Ţiriac Trophy, care se va desfăşura la Arenele BNR din Bucureşti în perioada 20-28 aprilie. În concursul de simplu, România va fi reprezentată astfel de trei jucători, în afară de Ungur şi Copil pe tabloul principal fiind acceptat direct şi cel mai bine clasat tenisman român, Victor Hănescu.  Primii patru favoriţi ai ediţiei 2013 a turneului de tenis de la Bucureşti sunt Gilles Simon (13 ATP), Andreas Seppi (20 ATP), Florian Mayer (27 ATP) şi Mihail Iujnîi (30 ATP). Noul trofeu al competiţiei, schimbat după ce Gilles Simon l-a câştigat de trei ori, a fost prezentat oficial, într-o conferinţă de presă, de proprietarul turneului, Ion Ţiriac împreună cu Ilie Năstase şi Philippe Lhotte, preşedintele BRD. „Este o ediţie specială pentru Ilie Năstase, o ediţie aniversară pentru că acum 40 de ani, în 1973, el a fost declarat primul campion mondial în clasamentul ATP. Eu am spus mereu că Ilie Năstase a revoluţionat tenisul pe teren, iar Ion Ţiriac a revoluţionat tenisul în afara terenului", a spus directorul concursului, Dumitru Hărădău.

Sursa: Mediafax