„Extratereştrii” mai buni ca „galacticii”

extraterestrii-mai-buni-ca-galacticii

El Clasico, cel mai aşteptat meci al planetei, şi-a derulat sâmbătă cel de-al 225-lea episod. FC Barcelona a învins cu scorul de 2-1, echipa Real Madrid, în primul El Clasico din acest sezon, în etapa a X-a a campionatului Spaniei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Neymar '19 şi Alexis Sanchez '78. Pentru Real Madrid a înscris Jese, în minutul 90+1. Chiar dacă nu a fost cel mai reuşit El Clasico, un meci Barca – Real rămâne în continuare cel mai interesant derby al planetei. Neymar şi Bale au debutat într-un asemenea meci, doar brazilianul reuşind să iasă în evidenţă, reuşind să marcheze în minutul 19. După meci, Neymar a declarat: „A fost emoţionant să marchez într-un meci în care orice jucător şi-ar dori să evolueze. Sunt fericit că am marcat, dar mai fericit că am obţinut cele 3 puncte", a spus Neymar. Statistica arată că în primele 45 de minute Barcelona a avut două şuturi pe poartă, iar Real doar unul. Asta chiar dacă pe teren s-au aflat Messi, Neymar, Ronaldo sau Bale.