egalati-pe-final

CSMS Iași a remizat în prima manşă a turului al doilea preliminar al Europa League la fotbal. Pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iaşi, trupa condusă de Nicollo Napoli, aflată la primul meci în cupele europene, a terminat la egalitate cu croaţii de la Hajduk Split, scor 2-2 (2-0). Moldovenii au făcut o primă repriză foarte bună. Andrei Cristea a deschis scorul în minutul 19, după ce a reluat în poartă o centrare foarte bună a lui Piccioni. Patru minute mai târziu, italianul Gianmarco Piccioni a primit o pasă excelentă de la Vasile Gheorghe, a profitat de ieşirea greşită la off-side a apărării croate şi l-a executat pe goalkeeperul lui Hajduk, pentru 2-0. Cristea şi Piccioni au mai ratat două oportunităţi mari de a duce scorul la 3-0 şi la odihnă s-a intrat cu Iaşiul în avantaj de doar două goluri. Partea secundă a fost una diametral opusă. Ieşenii au făcut pasul în spate, iar Hajduk a dominat autoritar jocul. La trei minute de la reluare Franck Ohandza a redus din handicap, iar golul egalizator a venit în minutul 90+4. Ahmed Said a şutat de la distanţă, iar Grahovac şi-a băgat singur mingea în poartă. S-a terminat 2-2 şi croaţii au prima şansă la calificare. Manșa secundă va avea loc pe 21 iulie, la Split.