edi-grosu-a-castigat-turul-estoniei

Ciclistul brașovean Eduard Grosu a confirmat încă o dată că este marea speranţă a ciclismului românesc. Rutierul de 21 de ani a câştigat Turul Estoniei. După ce vineri s-a impus în prima etapă, desfăşurată între Tallin şi Tartu, în lungime de 192 kilometri, Grosu a terminat pe poziția secundă etapa a doua desfășurată în jurul orașului Tartu. La capătul celor 150 de kilometri ai rundei, Grosu a terminat în același timp cu învingătorul de etapă, polonezul Adrian Kurek de la CCC Polsat. Astfel rutierul de la Vini Fantini Nippo De Rosa a încheiat cursa pe prima poziție a clasamentului general cu un avans de șase secunde în fața polonezului Kurek. Brașoveanul a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului și în clasamentul pe puncte și în cel al rutierilor sub 23 de ani.