corona-ramane-neinvinsa

Echipa de handbal feminin Corona Brașov a rămas neînvinsă și după runda a șasea a Ligii Naționale. Fetele antrenate de Bogdan Burcea și Dumitru Berbece au încheiat la egalitate, scor 22-22 (13-12), jocul disputat în deplasare în compania formației HCM Roman. După un  început de joc slab în care Romanul a condus și cu cinci goluri diferență, scor 11-6 în minutul 21, Brădeanu și compania au revenit în joc, s-au apropiat de adversare și în minutul 44 au trecut pentru prima dată în avantaj, scor 16-15. Pe final brașovencele nu au reușit să gestioneze avantajul de două goluri, scor 22-20 în minutul 57. Cristina Zamfir a ratat o aruncare de la 7 metri în minutul 59, la scorul de 22-22. S-a încheiat egal și Corona are cinci victorii și o remiză în primele șase etape. Pentru brașovence au punctat Tudor și Pricopi câte patru goluri, Țăcălie și Zamfir câte trei reușite, Dincă și Brădeanu câte două goluri fiecare, Hotea, Apetrei, Bondar și  Chiper câte o reușită fiecare. De la gazde s-a remarcat Janka Toskovic autoare a nouă goluri. Petru Corona urmează jocul de pe teren propriu cu formația HC Râmnicu Vâlcea.