Corona, învinsă la limită de Roman în Cupa EHF: 22-21

corona-invinsa-la-limita-de-roman-in-cupa-ehf-2221

Corona Braşov a pierdut duelul din manşa tur a optimilor de finală ale Cupei EHF, scor 22-21 (9-10) în deplasare cu HCM Roman.

Meciul a stat sub semnul echilibrului, iar în prima repriză niciuna dintre cele două formaţii nu a reuşit să se desprindă. Braşovencele s-au instalat la conducere şi au avut în permanenţă un avans de un gol. Pe finalul primei părţi, Corona a condus cu 9-7 şi 10-8, însă la pauză a fost 10-9.

În repriza a doua, Corona a fost egalată (13-13), iar la jumătatea actului, cuplul de arbitre ucrainience a dictat dublă eliminare. Formaţia lui Burcea şi Berbece a trecut perfect peste momentul greu, astfel că în ultimele minute scorul era tot egal. Romanul s-a desprins pe final şi a câştigat la limită, 22-21, ceea ce înseamnă că echipa calificată se va decide în returul programat duminică, la Braşov.

Marcatoare Corona: Cristina Zamfir 8, Andreea Pricopi 4, Mihaela Briscan 3, Carmen Cartaş 3, Camelia Hotea 2, Laura Chiper 1.