Corona Braşov - HC Zalău 30-18. "Mica" Brădeanu, sărbătorită înaintea partidei

corona-brasov-hc-zalau-3018-mica-bradeanu-sarbatorita-inaintea-partidei

Corona Braşov a împins în meci decisiv disputa cu HC Zalău, pentru calificarea în semifinalele Ligii Naţionale. În ziua în care a împlinit 36 de ani, Aurelia Brădeanu a făcut un meci foarte bun în faţa propriilor suporteri, scrie digisport.ro.

Căpitanul naţionalei a marcat două dintre primele patru goluri ale gazdelor, care s-au desprins rapid, spre disperarea antrenorului advers, Gheorghe Tadici. Timp de 13 minute, jucătoarele din Zalău au marcat doar o dată, iar Corona s-a distanţat la 7-1. Zalăul a suferit trei eliminări în același timp, dar a reușit să se apere cu succes în acel interval.

Echipa din Braşov a condus cu zece goluri în prima repriză, după un nou gol al Aureliei Brădeanu, însă la pauză scorul era 15 la 10 pentru gazde. Zalăul, pentru care Claudia Constantinescu a marcat de cinci ori, n-a reuşit mai mult nici la reluare, iar Corona s-a impus cu 30-18. Dana Pricopi a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu şase reuşite.