Corona a pierdut calificarea în Final 4-ul Cupei României

corona-a-pierdut-calificarea-in-final-4ul-cupei-romaniei

Corona Braşov a pierdut meciul disputat, pe teren propriu, joi, în sferturile de finală ale Cupei României, cu scorul de 27-31, în fața formațiie HCM Râmnicu Vâlcea.

Fetele antrenate de Dragoş Dobrescu au început foarte slab, oaspetele luând astfel un avantaj de cinci goluri în prima repriză. În partea a doua, braşovencele au avut o revenire spectaculoasă, de la scorul de 15-20 la avantaj de un gol pe tabelă, scor 23-22, forcingul epuizându-le însă, astfel că Vălcea a revenit la conducere şi și-a asigurat la final calificarea în semifinalele competiţiei.

Potrivit tehnicianului galben-albastrelor, din păcate echipa a pierdut startul, a trebuit să alerge mult după oaspete și asta a contat. De asemenea, foarte important în economia jocului a fost și faptul că o parte semnificativă din echipa Coronei este accidentată.

Pentru formația brașoveană, cele mai bune marcatoare au fost Tîrcă, cu 9 reușite, Chiper, care a înscris de 7 ori, și Buceschi, cu 5 goluri marcate.

Următorul meci al Coronei, în Liga Florilor, va avea loc la începutul lunii aprilie.