Câţi bani vor primi jucătoarele pentru performanța reușită la CM

cati-bani-vor-primi-jucatoarele-pentru-performanta-reusita-la-cm

Naţionala de handbal feminin a României a câştigat, la Herning, medalia de bronz a Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins reprezentativa Poloniei, în finala mică, cu scorul de 31-22 (15-8). „Fetele vor încasa 7.500 de euro pentru această performanță, pe care sperăm să o mărim” – a spus Alexandru Dedu la Dolce Sport. Președintele Federației Romane de Handbal a continuat: "Am primit un SMS de la prim ministrul Dacian Cioloș, mi-a promis că încearcă să suplimenteze primele". Echipa României a încheiat Campionatul Mondial cu medalia de bronz, după 10 ani de când a urcat ultima dată pe podium, la ediția din 2005, când a cucerit medalia de argint, fiind învinsă atunci de Rusia (scor 23-28).