Cătălina Ponor a câștigat două medalii de aur la Baku

catalina-ponor-a-castigat-doua-medalii-de-aur-la-baku

Cătălina Ponor a câștigat duminică, 19 martie, două medalii de aur, la bârnă și la sol, în cadrul etapei de Cupă Mondială disputată la Baku. Gimnasta a fost singura sportivă dintre cei șapte români prezenți la competiție care a trecut de faza calificărilor.

În finala de la bârnă, Ponor a obținut 13,833 puncte, fiind urmată pe podium de gimnasta elenă Vasiliki Millousi și de australianca Emily Little. La sol, românca a obținut 13,433 puncte, devansându-o pe Emily Little cu doar 33 de sutimi. Podiumul a fost completat de reprezentanta țării gazdă, Azerbaidjan, Marina Nekrasova.

Pe lângă Cătălina Ponor, la etapa Cupei Mondiale de la Baku au mai participat Anamaria Ocolișan la feminin și Cristian Bățagă, Adelin Kotrong, Alexandru Ursache, Vlad Cotuna și Ioan Nistor, la masculin.

Etapa din Azerbaidjan este considerată un test important pentru gimnaști înainte de Campionatul European care se va disputa la Cluj-Napoca, între 19-23 aprilie.