campioana-mondiala-ingenunchiata

Reprezentativa Spaniei, campioana mondială en-titre şi dubla deţinătoare a titlului european, a debutat cu un eşec la turneul final din Brazilia, după ce a fost învinsă, cu scorul de 5-1 (1-1), de selecţionata Olandei, în prima etapă a grupei B, într-o reeditare a finalei din 2010.Pentru Spania a marcat Xabi Alonso, în minutul 27, care a transformat un penalti acordat după un fault al lui De Vrij asupra lui Diego Costa. Golurile Olandei au fost înscrise de Robin Van Persie '44, '72, Arjen Robben '53, '80 şi Stefan De Vrij '64. Golul de 3-1 a lui De Vrij, din minutul 64, a fost marcat după un fault clar la portar. În minutul 60, Robin Van Persie a trimis mingea în bară. David Silva a marcat pentru Spania în minutul 67, însă golul a fost anulat corect pe motiv de ofsaid. Singura dată când Spania a primit mai mult de trei goluri la un meci la Cupa Mondială a fost în 1950, când a fost învinsă, scor 6-1, de Brazilia. Eşecul Spaniei  în meciul cu Olanda, scor 1-5, la turneul final din Brazilia, reprezintă cea mai drastică înfrângere înregistrată de o campioană mondială en-titre la partida de debut la Cupa Mondială.  Este pentru a cincea oară în istorie când deţinătoarea trofeului pierde meciul de debut.