calificare-istorica-pentru-coltea-1920-brasov

Meci absolut nebun în optimile de finală ale Cupei României la futsal. La Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibași”, David l-a învins pe Goliat. Colțea 1920 Brașov a reușit să producă surpriza optimilor de finală și a eliminat formația de primă ligă, KSE Târgu Secuiesc cu scorul de 7-6 după executarea loviturilor de departajare. Băieții antrenați de Radu Burciu au deschis scorul repede prin Dârstaru și la pauză au intrat în avantaj de un gol. În partea secundă,  jucătorii spanioli de la formația din Târgu Secuiesc au întors repede rezultatul și au trecut la conducere. Spiritul de campioni ai celor de la Colțea a ieșit la iveală și Pușcașu a restabilit egalitatea. Târgu Secuiesc a trecut din nou în avantaj, scor 3-2, dar veteranul Ionuț Pîrvu a egalat cu un șut de zile mari. Dramatismul a atins cote maxime în prelungirile partidei. Colțea a beneficiat de două lovituri de la 10 metri, dar de fiecare dată Pîrvu a trimis peste poartă. Contrar cursului jocului, echipa din Târgu Secuiesc a punctat pentru 4-3. Când mai erau mai puțin de două minute de jucat, brașovenii au făcut o fază superbă, iar un fotbalist de la oaspeți a respins mingea cu mâna din drumul spre gol. Dârstaru a transformat lovitura de pedapsă și se părea că meciul se îndreaptă spre lovituri de departajare, însă cu mai puțin de o secundă rămasă din timpul de joc, Târgu Secuiesc a primit o lovitură de la 10 metri, care putea stabili echipa calificată. Bunduc a fost însă la înălțime și a respins șutul vedetei spaniole a oaspeților. La loviturile de departajare jucătorii de la Colțea nu au greșit, iar Bunduc a parat un șut al oaspeților și Colțea a reușit o califcare istorică în sferturile de finală ale competiției. Tradiția merge mai departe...din 1920!