Braşovul a intrat în play-off după victoria de la Chindia. Tărlungeni e pe 11

brasovul-a-intrat-in-playoff-dupa-victoria-de-la-chindia-tarlungeni-e-pe-11

FC Braşov a câştigat meciul jucat în deplasare la Chindia Târgovişte cu 2-1.

De partea cealaltă, Unirea Tărlungeni nu a putut scoate mai mult decât un punct în disputa cu Satu Mare, de pe teren propriu. De altfel, Dan Bona declarat după înfrângerea cu Petrolul (0-6) din "16"-imile Cupei că "dacă va fi nevoie, vom săpa tranşee să câştigăm meciul cu Olimpia".

Sătmărenii au început perfect meciul, iar Villand a deschis scorul (25), din pasa lui Faur. Unirea lui Dan Bona a revenit rapid în joc, iar înainte de pauză Monea (42) a restabilit egalitatea.

La reluare, Tărlungeniul a ieşit mult mai montată de la cabine. Vasiloi (65) a adus-o pentru prima dată pe Unirea la conducerea jocului, fructificând assist-ul lui Monea. Însă, finalul a aparţinut oaspeţilor. Mai întâi, Selagea a obţinut un penalty în minutul 79. Tot el a executat, dar Muţiu a apărat de la punctul cu var. În minutul 85, henţul în careu al lui Şerban a fost sancţionat tot cu lovitură de pedeapsă. De această dată, Iuhas nu a mai ratat ţinta, iar Tărlungeni - Satu Mare s-a terminat 2-2.

Tot într-un meci din etapa a 5-a, Gaz Metan Mediaş şi CS Mioveni au remizat spectaculos, 3-3. Ciprian Petre a deschis scorul pentru gazde (5), Năstăsie a egalat (10), după care tot Petre (12) a adus-o pe Gaz Metan în avantaj, pentru ca Năstăsie să restabilească din nou egalitatea (24). În repriza a doua, acelaşi Năstăsie (52) a reuşit hattrick-ul. În primul minut de prelungiri, Gazul a primit penalty, iar Llukaku a marcat. Tot în prelungiri, dar în al treilea minut, Mioveniul a avut şansa de a câştiga, dar Honciu a ratat lovitura de pedeapsă.

În clasament, FC Braşov a urcat până pe locul 6, cu 8 puncte, la trei lungimi distanţă de Gaz Metan Mediaş. Lider este Baia Mare, cu 13 puncte. Unirea Tărlungeni se află pe locul 11, cu doar 4 puncte strânse.