belgia-a-castigat-greu-meciul-cu-algeria

Reprezentativa Belgiei a învins la Belo Horizonte, cu scorul de 2-1 (0-1), selecţionata Algeriei, într-un meci contând pentru prima etapă a grupei H a Cupei Mondiale.Belgienii au avut emoții mari și au tremurat până pe final pentru victorie. Algeria a deschis scorul în prima repriză prinFeghouli, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 25. Belgienii au reușit să egaleze prin jucătorul celor de la Manchester United, Fellaini, în minutul 70. Cu zece minute înainte de finalul jocului, vedeta celor de la Napoli, Mertens a înscris și a adus toate cele trei puncte pentru reprezentativa „dracilor roșii”. În celălalt meci al grupei, Rusia a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0) partida cu naționala Coreei de Sud. Keun – Ho a deschis scorul pentru asiatici în minutul 68, iar trupa lui Capello a egalat prin Kerjakov în minutul 74. Astfel după prima etapă a grupei H, Belgia este prima în clasament cu trei puncte, urmată de Coreea de Sud și Rusia cu câte un punct și de Algeria cu zero puncte.