Barca şi Bayern cu un pas în semifinalele Ligii

barca-si-bayern-cu-un-pas-in-semifinalele-ligii

Echipa franceză Paris Saint-Germain a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 2-2 (0-1), cu formaţia spaniolă FC Barcelona, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Golurile gazdelor au fost marcate de Ibrahimovici '80 şi Matuidi '90+4, în timp ce pentru oaspeţi au înscris Messi '38 şi Xavi '89 din penalti. Atacantul echipei FC Barcelona, Lionel Messi, s-a accidentat la copsa dreaptă şi a fost schimbat la pauză. Internaţionalul argentinian s-a accidentat în minutul 42, după ce marcase singurul gol al primei reprize, şi a fost schimbat la pauză cu Cesc Fabregas. Lionel Messi, în vârstă de 25 de ani, a marcat a optulea său gol din actuala ediţie a Ligii Campionilor şi al 38-lea din carieră în această competiţie. În celălalt meci echipa germană Bayern Munchen a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia italiană Juventus Torino, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Golurile învingătorilor au fost marcate de Alaba '1 şi Muller '63. Astăzi se dispută ultimele două partide din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. De la ora 21.45, pe Santiago Bernabeu, turcii de la Galatasaray au o misiune imposibilă. Tehnicianul Galatei, Fatih Terim este încrezător în şansele echipei pe care o conduce. „Real Madrid nu are cu ce să ne surprindă. Şi un copil de zece ani ştie cum joacă Real Madrid. Va fi însă foarte greu, pentru că au jucători de calitate care pot face în orice moment diferenţa”, a spus Terim. Drogba şi compania vor încerca să scoată un rezultat bun în fieful madrilen. În cealaltă partidă se întâlnesc Malaga şi Borusia Dortmund. În mod normal Borussia porneşte cu prima şansă însă spaniolii au arătat că pot face rezultate foarte bune împotriva echipelor mari. Astfel se anunţă o nouă seară spectacol în Champions League.