bacaul-castiga-primul-meci-in-lc-

Campioana României la volei feminin, Ştiinţa Bacău, a bifat primul său succes în grupele Ligii Campionilor.

Echipa pregătită de Florin Grapă a trecut aseară, pe teren propriu, cu 3-2 de Volero Zurich, campioana Elveţiei, o obişnuită a competiţiei.

Elveţiencele au câştigat primul set la 17, iar în actul secund au avut 24-22, dar Bacăul a revenit şi a închis tabela la 27-25.

Ştiinţa a preluat conducerea pe tabelă, după 25-20 în setul 3, dar setul 4 a fost adjudecat categoric de Volero Zurich: 25-8 şi partida a fost împinsă în setul decisiv.

În ultimul act, Bacăul a jucat excelent şi s-a impus cu 15-13, reuşind astfel o victorie neaşteptată.

În prima etapă, campioana României a pierdut în Polonia, scor 0-3, disputa cu Tauron Gornicza.

Din grupa Bacăului mai face parte echipa rusă Dinamo Kazan, favorită la primul loc.