atletico-madrid-e-in-finala-champions-league

Atletico Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal deși a a fost învinsă în deplasare de Bayern Munchen cu scorul de 2-1 (1-0), în manșa a doua a semifinalelor competiției. Atletico, victorioasă în tur cu 1-0, s-a calificat în ultimul act al competiției datorită golului marcat în deplasare. Bavarezii au deschis scorul în minutul 31, prin spaniolul Xabi Alonso, dintr-o lovitură liberă din marginea careului. Trupa lui Guardiola a ratat pe finalul primei reprize o lovitură de pedeapsă prin Thomas Muller și la odihnă s-a intrat cu Bayern în avantaj de un gol. Atletico a marcat după pauză prin francezul Antoine Griezmann în minutul 54, însă speranțele nemților s-au reaprins după golul înscris de Robert Lewandowski cu un sfert de oră înainte de finalul meciului. Atletico a beneficiat de un penalty eronat acordat de arbitrul turc Cakir, dar Fernando Torres nu a reușit să-l învingă pe Manuel Neuer. Nemții au continuat să atace dar s-au lovit de zidul defensiv creeat de trupa lui „Cholo” Simeone, care a păstrat rezultatul de pe tabelă până la final și s-a calificat în finală pentru a doua oară în ultimii patru ani. De partea cealaltă, Bayern a fost eliminată pentru al treilea an consecutiv de o echipă spaniolă în semifinalele competiției. În această seară Atletico își va afla adversara din finala ce va avea loc pe 28 mai la Milano pe San Siro. De la ora 21.45, pe Santiago Bernabeu, Real Madrid primește vizita celor de la Manchester City, după 0-0 în tur în Anglia.