AS SR s-a desprins de Precizia Săcele în fruntea Ligii a IV-a

as-sr-sa-desprins-de-precizia-sacele-in-fruntea-ligii-a-iva

După multă vreme în care s-au aflat la egalitate, cele două formaţii care își dispută locul pentru barajul de promovare în Liga a III-a, AS SR Brașov și Precizia Săcele, sunt despărțite de 3 puncte.

În etapa a XIX-a, disputată în weekend, „stegarii” au câştigat clar în deplasare la Inter Tărlungeni, scor 3-0, prin golurile reuşite de Emanuel Popa, Strătilă şi Alin Damian, ajungând astfel la 16 victorii şi acumulând 51 de puncte.

Rivala, Precizia Săcele, a avut parte de un meci extrem de dificil la Zărneşti, pe care l-a pierdut cu scorul de 2-3, rămânând astfel la 3 puncte în spatele „galben-negrilor”. Gazdele au condus cu 2-0, prin reuşitele lui Botorea şi Somandru, săcelenii au redus din diferenţă prin Tudorie, zărneştenii refăcând însă handicapul până la pauză, prin Lazăr. Golul lui Puşcaşu din minutul 88 a dat speranţe băieţilor lui Mihai Stere pe final de meci, fără ca aceştia să reuşească însă egalarea.

Cu această victorie, Olimpic Zărneşti revine, cel puţin teoretic, în cursa pentru baraj, ajungând la 5 puncte de Precizia şi la 8 puncte de AS SR Brașov, având însă şi o restanţă de disputat, din prima etapă a returului.