aproape-de-o-medalie-mondiala

Pe baza olimpică de sărituri cu schiurile de la Râșnov s-au desfășurat probele de sărituri din cadrul Campionatelor Mondiale de schi nordic pentru juniori și tineret. Pe trambulina cu punctul de construcție la 90 de metri, Dana Haralambie a fost foarte aprope de a obține o medalie în competiția feminină. Sportiva din Săcele a sărit în prima manșă 87 de metri, performanță cu care a ocupat poziția a patra. Dana Haralambie nu a reușit să mai urce un loc și să prindă medalia de bronz, fiind nevoită să se mulțumească doar cu poziția a patra, o performanță foarte bună pentru sportiva din România. Competiția a fost câștigată de Chiara Hoelzl din Austria. Argintul i-a revenit Katharinei Althaus din Germania, în timp ce  Sofia Tikhonova din Rusia a cucerit bronzul mondial.

Proba masculină a fost câștigată de germanul David Siegel, urmat de slovenul Domen Prevc și de japonezul Ryoyu Kobayashi. Edi Torok a avut o primă săritură foarte bună de 95 de metri cu care a încheiat prima manșă pe poziția a cincea. Din păcate el a ratat a doua săritură, doar 86 de metri, și a încheiat competiția pe poziția a 14-a. Iulian Pâtea a terminat competiția pe locul 24.