algeria-e-in-premiera-in-optimi

Reprezentativa Algeriei s-a calificat în premieră în optimile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a încheiat la egalitate, scor 1-1, la Curitiba, meciul susţinut în compania selecţionatei Rusiei, în ultima etapă a grupei H a competiţiei.Pentru Algeria a marcat Slimani '60, iar pentru Rusia a înscris Kokorin '6. În celălalt meci al grupei, echipa naţională a Belgiei a învins la Sao Paulo, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Coreei de Sud, în ultima etapă a grupei H de la Cupa Mondială, rezultat în urma căruia asiaticii au ratat calificarea în optimile de finală ale competiţiei. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Vertonghen, în minutul 78. Belgia a jucat în inferioritate numerică din minutul 45, după ce Steven Defour a fost eliminat direct pentru un fault dur. Clasamentul final al grupei H este următorul: 1. Belgia - 9 puncte, 2. Algeria - 4 puncte, 3. Rusia - 2 puncte, 4. Coreea de Sud - 1 punct.