adio-titlu

Liverpool era obligată să câștige la Londra partida cu Crystal Palace pentru a mai spera la titlul de campioană. Totul mergea foarte bine pentru Gerrard și compania care în minutul 75 conduceau cu 3-0 după golurile marcate de Joe Allen în minutul 18, Sturrige în minutul 53 și Suarez în minutul 55. Din păcate cormoranii s-au văyut prea repede câștigători și Crystal Palace a reușit să restabilească egalitatea pe final după golul lui Delaney în minutul 79 și dubla lui Gayle din minutele  81 și 88. Astfel Liverpool își vede spulberate șansele la titlul de campioană, deși în urmă cu doar o etapă cormoranii erau aproape campioni. Gerrard și compania le-au făcut celor de la City titlul cadou. Liverpool e prima în clasament cu 81 de puncte și mai are un singur meci de disputat, acasă cu Newcastle, în timp ce trupa lui Pelegrini are 80 de puncte și două meciuri de jucat, acasă cu Aston Villa și West Ham United. La finalul jocului cu Crystal Palace, jucătorii lui Liverpool au izbucnit în lacrimi.„Titlul s-a dus. Trebuia să învingem ca să menţinem presiunea. City sigur va cîştiga cele două meciuri. Vestiarul era foarte tăcut la final. Am făcut un meci extraordinar timp de 75 de minute, sînt foarte dezamăgit că am primit 3 goluri. Ne-am apărat foarte prost. Trebuia să gestionăm mult mai bine partida", a declarat la final managerul „cormoranilor" Brendan Rodgers.