6 medalii pentru gazde la Cupa Corona și Campionatul Național de Patinaj Artistic

6-medalii-pentru-gazde-la-cupa-corona-si-campionatul-national-de-patinaj-artistic-

Cei mai buni patinatori din categoriile copii, cadeți și novice au concurat în zilele de 7 și 8 aprilie, pe gheața Patinoarului Olimpic din Brașov în cele două competiții care au avut loc simultan: Cupa Corona și Campionatul Național pentru Copii, Cadeți și Novice.

În urma unor evoluții excelente, Corona are doi campioni și o vicecampioană națională! Răzvan Cionac a câștigat medalia de aur la categoria Novice Inter, Cristiana Mainea a ocupat locul 1 la categoria Cubs, iar Natalia Runcanu a cucerit medalia de argint la categoria Novice Basic.

Rezultatele au contat atât pentru Cupa Corona, cât și pentru Campionatul Național de Patinaj Artistic.

Ema Achim – locul 8 la categoria Novice Advanced

Alți 17 sportivi au participat la categoria Recreational din cadrul Cupei Corona și au urcat pe podium.

135 de sportivi au participat la ediția 2022 a Cupei Corona la patinaj artistic.

Competițiile au fost organizate de Clubul Sportiv Municipal Corona Brașov, în colaborare cu Asociația Municipală de Patinaj București și cu sprijinul Primăriei Municipiului Brașov