Braşovul a fost  gazda unuia dintre cel mai importante evenimente sportive de arte marţiale, Shoto Cup JKA 2012 editia a VI-a. Competiţia s-a desfăşurat la Şcoala Generală nr. 25 din Răcădău în data de 24 martie 2012. Peste 350 de concurenţi din 20 cluburi s-au întrecut în probele de kata, kumite şi kumite open individual. Evenimentul a fost ultimul test de pregătire înaintea Campionatul European de Karate din aprilie şi a aliniat la start aproape tot lotul naţional de karate SKDUN al României. Clubul braşovean Karate JKA Romania coordonat de sensei Dragoş Chiru a înscris la competiţie 43 de sportivi reuşind ca la finalul evenimentului să urce de 49 de ori pe podium. Karateka braşoveni au câştigat  5 medalii de aur, 11 de argint şi 33 de bronz. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului au urcat Adina Seitz atât la Kata cât şi la Kumite, Ion Drăgoi, Gabriel Maftei şi Sergiu Iftode toţi la Kata. "A fost un eveniment extrem de greu pe care clubul braşovean a trebuit să îl organizeze. Lotul JKA şi-a făcut pe deplin datoria prin rezultatele acumulate pe parcursul competiţiei. Nu pot decât să remarc evoluţia foarte bună a sportivei Seitz Adina care din nou şi-a câştigat probele de kata şi kumite. Pentru noi urmează Cupa Kanazawa din 7 aprilie unde sperăm să aducem rezultate bune" a declarat sensei Dragoş Chiru.