zi-perfecta-pentru-tenisul-romanesc

Zi perfectă pentru românce la turneul WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari. Toate cele patru reprezentante ale României în optimile de finală au reușit să se califice în sferturi. Irina Begu a fost prima care a intrat pe teren și a deschis șirul victoriilor românești. După ce le-a eliminat pe Bouchard și Muguruza, Begu a trecut și de Christina McHale din SUA, cu 6-7 (6), 6-4, 6-4. După Begu, pe zgura de la Madrid a intrat Simona Halep, care nu i-a dat nicio șansă elvețiencei Timea Bacsinszky de care a trecut în două seturi, scor 6-2, 6-3. Sorana Cîrstea, beneficiară a unui wildcard, a fost a treia româncă intrat în cursa pentru sferturile de finală ale turneului de la Madrid. Sorana a învins-o făpră drept de apel pe nemțoaica Laura Siegemund cu 6-4, 7-6 (9) și a răzbunat-o astfel pe Simona Halep care fusese învinsă de Siegemund la Stuttgart. Ultima care a intrat pe zgura de la Madrid a fost minunea, Patricia Țig. Impulsionată de victoriile conaționalelor, jucătoarea pregătită de Răzvan Sabău a făcut un meci perfect împotriva americancei Madison Keys, poziția 25 în lume, pe care a întrecut-o cu scorul de 6-3, 6-4. Toate cele patru jucătoare din România și-au asigurat câte un cec în valoare de 215.000 de euro. Irina, Sorana și Simona au câștigat și câte 215 puncte WTA, în timp ce Patricia Țig, care a jucat și calificări și-a asigurat 245 de puncte WTA. Astfel nu mai puțin de jumătate din sfertfinalistele de la Madrid  sunt românce. Simona Halep și Irina Beguvor fi adversare astăzi, în timp ce Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Dominika Cibulkova din Slovacia, iar Patirica Țig va juca împotriva Samanthei Stousur din Australia.