victorie-de-vis

Olimpia CSU Brașov a făcut un meci de vis în deplasarea de la Alba Iulia și a învins pe terenul uneia dintre echipele favorite la titlu în acest sezon.  Trupa condusă de Dan Calancea și Nenad Marinkovic a produs o nouă surpriză în Liga Națională de baschet feminin și s-a impus la Alba cu scorul de 81-79 (15-28, 25-20, 15-13, 26-18). În afara primului sfert, Pesovic și compania au fost impecabile și au demonstrat că formează cea mai frumoasă echipă din baschetul feminin românesc. Miss „double-double”, Carla Bartee, a reușit o nouă prestație de excepție și a încheiat partida cu 18 puncte, 15 recuperări și 6 pase decisive. Căpitanul „olimpicelor” Gabriela Irimia a făcut un meci mare și a marcat 24 de puncte, a reușit 5 recuperări și a dat 4 pase decisive. Pentru Olimpia CSU Brașov au mai înscris Pesovic 15 puncte, Sharpe 13, Ana Ferariu 9 puncte și Jelena Mitic 2. De remarcat faptul că Ana Ferariu a evoluat mai bine de 30 de minute și a avut o prestație foarte bună.  Victoria este cu atât mai importantă cu cât a fost obținută în condițiile în care tehnicianul Dan Calancea nu s-a putut baza pe Dora Ardealan, care a suferit o ruptură fibrilară, și în condițiile în care echipa de sub Tâmpa nu are în componență o jucătoare de poziția 5. Cu această victorie, Olimpia CSU Brașov și-a asigurat în mare măsură poziția secundă în clasament la finalul sezonului regulat.