victorie-cu-forcepsul-pe-semicerc-

Reprezentativa masculină de handbal a României fost foarte aproape de a scrie o pagină neagră, în istoria sportului cu mingea la semicerc.

România a învins aseară cu 31-30 Cipru în etapa a patra a grupei a doua de calificare pentru play-offul Campionatului Mondial din 2015.După ce cîştigase toate partidele de pînă acum, 23-22 în Italia, 32-24 cu Slovacia şi 36-19 cu Cipru, la Bucureşti, elevii lui Eliodor Voica erau să se împiedice în Cipru în faţa unei echipe de amatori.

Cipru a condus aproape în permanenţă, a avut 16-15 la pauză şi 30-29 cu trei minute înainte de final!

România a întors însă jocul şi a cîştigat în cele din urmă cu 31-30!

Au marcat pentru România: Talaş şi Fenici câte 5 goluri fiecare, Şimicu, Ghiţă şi Florea 4 goluri fiecare, Acatrinei 3, Mihalcea şi Rotaru câte 2 goluri, Asoltanei şi Cîmpan câte un gol fiecare.

România este pe primul loc în grupa a 2-a şi mai are de jucat cu Italia, pe 8 ianuarie, în sala "Dinamo", şi cu Slovacia, în deplasare, pe 11 ianuarie.