Universitatea Cluj - Olimpia CSU Brașov 62-75 (VIDEO)

universitatea-cluj-olimpia-csu-brasov-6275-video

Olimpia CSU Braşov are parte de un debut de sezon perfect. Echipa pregătită de Dan Calancea și Nenad Marinkovic a reuşit a doua victorie consecutivă. „Olimpicele" au trecut şi în retur de Universitatea Cluj-Napoca, scor 75-62, asta după ce în tur câştigaseră cu 86-72. Începutul de meci a fost perfect pentru braşovence, care au pus rapid câteva puncte avans, iar după primul sfert conduceau cu 20-15. Jocul bun a continuat până la pauza mare şi după ce şi-a trecut în cont şi sfertul secund, scor 23-17, Olimpia avea un avans de 11 puncte. Astfel, calificarea în sferturile de finală ale Cupei nu mai reprezenta decât o simplă formalitate. Până la final, formaţia lui Dan Calancea a câştigat şi sfertul trei, scor 14-8, iar în ultima parte tehnicianul Braşovului şi-a permis să introducă pe teren şi toate junioarele din lot. Cea mai bună marcatoare a „olimpicelor” a fost coordonatoarea de joc Janae Sharpe, 19 puncte marcate, iar Carla Bartee a terminat în double-double cu 15 puncte marcate și 17 recuperări. Pentru trupa de sub Tâmpa au mai punctat: Pesovic 17 puncte, Irimia 8, Dora Ardelean și Dara Kovacevic câte 6 puncte, Jelena Mitic și Andra Haas câte 3 și Ruxandra Chiș 2 puncte.