Simona Halep performanţă istorică la Wimbledon: românca s-a calificat în semifinale!

ultima-ora-simona-halep-in-performanta-istorica-la-wimbledon-romanca-sa-calificat-in-semifinale

Simona Halep a învins-o pe Sabine Lisicki în sferturile de finală de la Wimbledon, scor 6-4, 6-2, şi a devenit prima jucătoare română calificată în semifinale la turneul de Mare Şlem de la Londra, scrie gsp.ro.

Jucătoarea română Simona Halep își continuă marșul victorios la Wimbledon și s-a calificat în semifinalele celui de-al 3-lea turneu de Grand Slam al anului, după ce a învins-o miercuri pe germanca Sabine Lisicki cu 6-4, 6-0, după 57 de minute de joc. Lisicki, cap de serie 19, a început în forță primul set și s-a distanțat la 3-0 și 4-1, înainte ca jucătoarea română să-și regăsească regularitatea și precizia loviturilor care i-au permis să egaleze relativ ușor la 4-4 și apoi să câștige setul cu 6-4. Setul 2 începe sub controlul total al Simonei, care face break după break și ajunge la 5-0. Halep servește pentru prima ei semifinală la Wimbledon și câștigă ghemul și meciul cu 6-4, 6-0. Halep (22 ani), a treia favorită și principalul cap de serie rămas în cursă, a obținut a 3-a sa victorie în fața lui Lisicki (24 ani, 19 WTA) și conduce cu 3-1 la confruntările directe. Lisicki a câștigat primul meci dintre cele două, în 2011, la Stanford (California), cu 6-1, 6-2 în primul tur, după care Halep și-a luat revanșa anul trecut, în primul tur la Miami, cu 6-2, 3-6, 7-5, câștigând și anul acesta, cu 5-7, 6-3, 6-2, în optimile turneului de la Madrid, a cărui finală a pierdut-o în fața rusoaicei Maria Șarapova, scrie agerpres.ro.