tempestini-jr-e-campion-national-video

Simone Tempestini a devenit cel mai tânăr campion național de raliuri din România. După victoria din Raliul Iașului, juniorul Napoca Rally Academy, în vârstă de doar 21 de ani și o lună, a cucerit matematic titlul de campion național. Brașovenii Manu Mihalache și Jancsi Soos la bordul unui Mitsubishi Lancer Evo IX au încheiat cursa de la Iași pe poziția a cincea a clasamentului general, ei fiind urmați de un alt brașovean, Dan Gîrtofan, la bordul unei Skoda Fabia Super 2000. Cei doi piloți de sub Tâmpa au împărțit și premiul special Flat Out Trophy.

Pilotul italian Simone Tempestini a câștigat, sâmbătă, Raliul Iașului, penultima etapă a Campionatului Național de Raliuri Dunlop și a devenit cel mai tânăr campion național de raliuri al României. Simone Tempestini a obținut a șasea victorie în șapte etape disputate în acest sezon. Echipajul Simone Tempestini/Dorin Pulpea (Ford Fiesta R5) s-a impus în toate probele speciale din Raliul Iașului. La cei 21 de ani, Simone este cel mai tânăr campion național de raliuri al României, recordul fiind deținut până acum de Valentin Porcișteanu, care a câștigat titlul în 2011, la 28 de ani. Pe locul secund în cursa de la Iași s-a situat echipajul format din Marco Tempestini și Tony  Avram la bordul unui Ford Fiesta R5, ultima treaptă a podiumului revenind perechii Gergo Szabo/Karoly Borbely (Mitsubishi Lancer Evo 9). Poziția a patra a fost adjudecată de cuplul Edwin Keleti / Botond Csomortani pe un Mitsubishi Lancer Evoluțion X, iar locul cinci a revenit brașovenilor Manu Mihalache și Janos Soos pe un Lancer Evo 9. Pe poziția a șasea în general a terminat echipajul format din Dan Gîrtofan și Tudor Mârza la bordul unei Skoda Fabia Super 2000. Cei doi piloți brașoveni, Dan Gîrtofan și Manu Mihalache au împărțit premiul Flat Out Trophy, pentru cel mai lung zbor pe săritoarea artificială de pe proba Dobrovăț. Giri a avut o săritură ce a măsurat 27 de metri în timp ce Manu a zburat cu aproape jumătate de metru mai puțin decât prietenul său. Tot la Iași s-a stabilit și campioana la echipe,Napoca Rally Academy câștigând titlul pentru a doua oară, cu o etapă înainte de finalul campionatului. Ultima etapă a campionatului va fi Raliul Perla Harghitei, programat pe 9 și 10 octombrie, la Odorheiu Secuiesc.