surprize-surprize-(1)

A început nebunia în Brazilia, iar rezultatele neașteptate nu s-au lăsat așteptate. Campioana mondială și europeană, Spania a fost îngenunchiată de prima reprezentativă a Olandei, scor 1-5, într-o reeditare a finalei Cupei Mondiale din 2010, iar Uruguay-ul, care a jucat sferturi de finală la ultimul campionat mondial, a pierdut surprinzător în fața naționalei din Costa Rica.

În grupa A, rezultatele au fost cele așteptate de toată lumea. Brazila a trecut de Croația, scor 3-1(1-1), în meciul de deschidere. Golurile brazilienilor au fost marcate de Neymar '29, '71 din penalti şi Oscar '90+1, în timp ce croaţii au punctat prin autogolul lui Marcelo, în minutul 11. Jucătorii croaţi au protestat vehement după decizia arbitrului japonez Yuichi Nishimura de a acorda penalti la un duel în careu între Lovren şi Fred. Croaţii au considerat că penaltiul a fost acordat mult prea uşor. În minutul 83, croaţii au introdus mingea în poartă prin Perisici, dar arbitrul nu a validat golul, acordând fault în atac după un duel între Olici şi portarul Julio Cesar. La partida de pe Arena Corinthians din Sao Paulo au asistat 61.600 de spectatori. În celălalt meci al grupei, Mexicul a învins cu 1-0 (0-0) reprezentativa Camerunului, într-o partidă în care arbitrul a anulat eronat două reușite ale mexicanilor. Unica reuşită a meciului a fost semnată de Oribe Peralta, în minutul 61. Mexicanii au trimis mingea în poartă în minutul 12, dar arbitrul a anulat golul, pentru ofsaid. Reluările nu au confirmat poziţia de ofsaid a atacantului Giovani Dos Santos. Un al doilea gol al mexicanilor a fost anulat în minutul 30, în urma unui corner, şi tot pentru ofsaid. Nici de data aceasta reluările nu au confirmat poziţia de ofsaid a marcataorului, acelaşi Giovani Dos Santos.

Grupa A

1. Brazilia                  1 1 0 0 3-1      3 pct.
  2. Mexic                     1 1 0 0 1-0      3 pct.
  3. Camerun                1 0 0 1 0-1      0 pct.
  4. Croația                   1 0 0 1 1-3      0 pct.

17.06   Camerun  - Croația

18.06  Brazilia - Mexic

Campionii mondiali au fost umiliți. Reprezentativa Spaniei, campioana mondială en-titre şi dubla deţinătoare a titlului european, a debutat cu un eşec la turneul final din Brazilia, după ce a fost învinsă, cu scorul de 5-1 (1-1), de selecţionata Olandei, în prima etapă a grupei B, într-o reeditare a finalei din 2010.Pentru Spania a marcat Xabi Alonso, în minutul 27, care a transformat un penalti acordat după un fault al lui De Vrij asupra lui Diego Costa. Golurile Olandei au fost înscrise de Robin Van Persie '44, '72, Arjen Robben '53, '80 şi Stefan De Vrij '64. Golul de 3-1 a lui De Vrij, din minutul 64, a fost marcat după un fault clar la portar. În minutul 60, Robin Van Persie a trimis mingea în bară. David Silva a marcat pentru Spania în minutul 67, însă golul a fost anulat corect pe motiv de ofsaid. Singura dată când Spania a primit mai mult de trei goluri la un meci la Cupa Mondială a fost în 1950, când a fost învinsă, scor 6-1, de Brazilia. Eşecul Spaniei  în meciul cu Olanda, scor 1-5, la turneul final din Brazilia, reprezintă cea mai drastică înfrângere înregistrată de o campioană mondială en-titre la partida de debut la Cupa Mondială.  Este pentru a cincea oară în istorie când deţinătoarea trofeului pierde meciul de debut. În celălalt meci al grupei, Reprezentativa statului Chile a învins cu scorul de 3-1 (2-1), selecţionata Australiei. Pentru Chile au marcat Sanchez '12, Valdivia '14 şi Beausejour '90+2, iar pentru Australia a înscris Cahill '35. În minutul 53, Cahill a marcat din nou, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Grupa B

1. Olanda                    1 1 0 0 5-1      3 pct.
  2. Chile                       1 1 0 0 3-1      3 pct.
  3. Australia                  1 0 0 1 1-3      0 pct.
  4. Spania                     1 0 0 1 1-5      0 pct.

18.06   Australia - Olanda

19.06  Spania - Chile

Columbia e favorita grupei. În grupa C, Columbia nu a avut probleme în jocul cu Grecia de care a trecut cu scorul de 3-0 (1-0).  Golurile au fost marcate de Armero '5, Gutierez '58 şi James Rodriguez '90+3. În minutul 63, Gekas a trimis mingea în bară. În cealaltă partidă, Coasta de Fildeș a învins cu scorul de 2-1 (0-1), reprezentativa Japoniei. Pentru africani au marcat Bony '64 și Gervinho '66, în timp ce pentru niponi a înscris Honda '16.

Grupa C

1. Columbia                           1 1 0 0 3-0      3 pct.
  2. Coasta de Fildeș                1 1 0 0 2-1      3 pct.
  3. Japonia                              1 0 0 1 1-2      0 pct.
  4. Grecia                                1 0 0 1 0-3      0 pct.

19.06   Columbia – Coasta de Fildeș

20.06  Japonia - Grecia

Surpriza Costa Rica.

Reprezentativa statului Costa Rica a învins cu scorul de 3-1 (0-1), selecţionata Uruguayului, într-un meci contând pentru grupa D de la Cupa Mondială.Pentru Uruguay a marcat Cavani, în minutul 22, din lovitură de la11 metri acordată după un fault al lui Diaz asupra lui Lugano. Golurile echipei costaricane au fost înscrise de Campbell '54, Duarte '57 şi Urena '84. Uruguay a mai marcat în minutul 15 prin Diego Godin, însă golul a fost anulat corect pentru ofsaid. În celălalt meci al grupei, reprezentativa Italiei a învins cu scorul de 2-1 (1-1), selecţionata Angliei.Pentru Italia au marcat Marchisio '35 şi Balotelli '50, iar pentru Anglia a înscris Sturridge '37. În minutul 90+3, Andrea Pirlo a trimis mingea în bară.