surprize-in-preliminarii

Și seara de ieri în care s-au desfășurat jocuri în preliminariile Campionatului European de fotbal a fost plină de surprize. Campioana Mondială, Germania, nu a reușit decât un rezultat de egalitate pe propriul teren în compania Irlandei, Polonia a remizat cu Scoția după ce etapa trecută învinsese Germania, iar Irlanda de Nord s-a impus clar în Grecia. Iată rezultatele înregistrate aseară în meciurile disputate în preliminarile EURO 2016:

Grupa D

Germania - Irlanda 1-1 (Kroos '71 / O'Shea '90+4)

Polonia - Scoţia 2-2 (Maczynski '12, Milik '76 / Maloney '18, Naismith '57)

Gibraltar - Georgia 0-3 (Gelaşvili '9, Okriaşvili '19, Kankava '69)

Grupa E

San Marino - Elveţia 0-4 (Seferovici '10, '24, Dzemaili '30, Shaqiri '79)

Grupa F

Insulele Feroe - Ungaria 0-1 (Szalai '21)

Finlanda - România 0-2 (Stancu '54, '83)

Grecia - Irlanda de Nord 0-2 (Ward '9, K. Lafferty '51)

Grupa I

Danemarca - Portugalia 0-1 (Cristiano Ronaldo '90+5)

Meciul Serbia - Albania a fost întrerupt în minutul 41, la scorul de 0-0, din cauza incidentelor.

O dronă cu un drapel albanez a fost lanstă deasupra arenei şi a provocat furia jucătorilor sârbi, Stefan Mitrovici reuşind să prindă acest steag, moment în care a izbucnit o încăierare generală, iar fanii au intrat pe teren. Meciul a fost întrerupt de arbitrul englez Martin Atkinson, după ce şi fumigene şi petarde au fost aruncate în teren. După câteva minute, UEFA a anunţat suspendarea definitivă a partidei din motive de securitate.