Super performanță: România e în sferturi la mondialele de handbal!

super-performanta-romania-e-in-sferturi-la-mondialele-de-handbal

România a pătruns între cele mai bune opt naţiuni ale lumii la categoria sub 21 de ani după ce a învins reprezentativa Tunisiei cu 29-27 la Campionatul Mondial ce se desfășoară în Brazilia. Doi jucători crescuți la RomCri Brașov, Dan Racoțea și Petru Stroe fac parte din echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă și Daniel Apostu. Portarul Ionuţ Iancu a fost eroul echipei în jocul cu Tunisia, după ce a închis poarta în ultimele 10 minute. 10 ani a aşteptat România să revină într-o asemenea fază a unui Campionat Mondial de tineret. În 2005, generaţia lui Popescu și Ghionea reuşea să termine pe locul 6 la turneul final din Ungaria. Acum, Racoțea și compania au luptat fantastic, cu o ambiţie ieşită din comun în faţa selecţionatei africane și s-au calificat în sferturi. Partida cu Tunisia a fost extrem de echilibrată și s-a jucat cu sufletul la gură până cu 16 secunde înainte de final. Cei mai buni marcatori ai tricolorilor au fost Negru, autor a 14 goluri şi Rotaru - 7 goluri. Pentru un loc în semifinale, România trebuie să învingă Franța care a trecut de Norvegia cu scorul de 24-20. Sfertul de finală se va disputa în noaptea de miercuri spre joi.