stegarii-au-luat-un-punct-mare-la-valcea

FC Brașov a obținut un punct din deplasarea de la Vâlcea și păstrează în continuare șanse de a se califica în play-off-ul seriei a doua din liga secundă. Partida dintre CSM Râmnicu Vâlcea și FCC Brașov s-a încheiat la egalitate scor 0-0. Meciul a fost extrem de echilibrat. Vâlcenii lui Alexandru Pelici au încercat să-l învingă pe Iacob cu șuturi de la distanță dar Dâlbea nu a reușit să prindă poarta în timp ce Stoica a lovit bara. În partea secundă, Adrian Szabo a mutat, i-a introdus în teren pe Rusu și Ene și jocul ofensiv al stegarilor a crescut foarte mult. Ene l-a deschis excelent pe Rusu care din poziție de unu la unu cu goalkeeperul vâlcean a nimerit bara. În minutele de prelungire ambele echipe puteau da lovitura. Mai întâi galben-negrii au avut o șansă uriașă. Ene i-a pasat excelent lui Manole, care față în față cu Fildan, l-a luat la țintă pe portarul gazdelor. Mingea a  fost recuperată de Pană, iar stegarii au rămas patru contra doi, însă Rusu nu a reușit să găsească drumul spre gol. La ultima fază, mingea deviată de Geantă a fost prinsă pe linia porții de Iacob. S-a încheiat 0-0, iar galben-negrii au 42 de puncte și ocupă ultimul loc care duce în play-off. Cu o victorie în ultima rundă în jocul de pe teren propriu cu Șoimii Pâncota, brașovenii se vor califica în play-off.