steaua-la-90-de-minute-de-grupele-lc-

Campioana României, Steaua București a învins cu scorul de 1-0 (0-0) echipa bulgară Ludogoreț Razgrad, într-o partidă din cadrul primei manșe a play-off-ului Ligii Campionilor la fotbal, disputată aseară pe Arena Națională din capitală.

Unicul gol al meciului a fost reușit de Chipciu(foto) în minutul 88. În fața a peste 35.000 de spectatori,

Steaua a început în forță partida și a trecut pe lîngă deschiderea scorului, prin Chipciu în minutul 4 și Szukala în minutul 12.

Bulgarii au încercat la rândul lor să surprindă Steaua pe contraatac, însă defensiva campioanei României și-a făcut datoria de fiecare dată. Steaua putea intra la cabine în avantaj, dar Chipiciu a executat slab lovitura de la 11 metrii, dictată de centralul Brych pentru un fault asupra lui Sânmărtean și Stoianov a respins.

Imediat după reluare, Ludogoreț a trecut pe lângă deschiderea scorului, dar Alexandrov a trimis în bară.

Replica Stelei a venit în minutul 58, când Sânmărtean și-a mai trecut în cont o ocazie mare de a înscrie.

Ultima parte a jocului a fost dominată de campioana României, care a reușit în minutul 88 să înscrie prin Chipiciu.

Steaua a făcut, astfel, un pas important către cea de-a doua sa calificare consecutivă în grupele UEFA Champions League, pe care urmează să o valideze pe 27 august, cu ocazia meciului retur din Bulgaria.