steaua-are-prima-sansa-la-calificare

Echipa Steaua a terminat la egalitate, scor 2-2 (0-1), partida susţinută în deplasare, în faţa formaţiei FK Aktobe din Kazahstan, contând pentru prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Steaua a deschis scorul în minutul 44 prin Keşeru. Chipciu a şutat de la 20 de metri, Sidelnikov nu a putut reţine, mingea deviind din pieptul portarului până la Keşeru, care a reluat din şase metri în vinclul din dreapta portarului kazah. FK Aktobe a stabilit egalitatea în minutul 57. Arlauskis a ieşit greşit la o lovitură de colţ executată de pe partea dreaptă, iar Korobkin a reluat cu o lovitură de cap din colţul careului de şase metri. Steaua a revenit în avantaj în minutul 78, când şutul lui Prepeliţă de la aproximativ 40 de metri a fost deviat puţin de Arzumanian, suficient ca Sidelnikov să fie învins pentru a doua oară. Aktobe a restabilit egalitatea prin Arzumanian, care a profitat de marcajul slab al lui Latovlevici şi a preluat în marginea careului de şase metri, după care a înscris sub transversală. Returul va avea loc în 6 august, de la ora 20.30, la Bucureşti, pe Arena Naţională.