Bonetti e pe făraş
Situaţia lui Dario Bonetti la Dinamo nu este tocmai roz. Acţionarii se gândesc la schimbarea italianului, care a revenit astăzi în ţară pentru a participa la antrenamentele „câinilor”. Unul dintre posibilii înlocuitori ai lui Bonetti este Dorinel Munteanu, iar în cazul în care nu se va ajunge la o înţelegere cu acesta, oficialii roş-albilor au o variantă de rezervă, Cornel Ţălnar. La sosirea în ţară, italianul a fost întrebat în legătură cu situaţia sa de la Dinamo şi despre faptul că se zvoneşte că va fi înlocuit de Dorinel Munteanu. „Nu e treaba mea, el speră de atâţia ani să o antreneze pe Dinamo, nu-i problemă", a spus Bonetti.
Avertisment pentru Raţ şi Tamaş
Selecţionerul Victor Piţurcă a declarat că neconvocarea jucătorilor Răzvan Raţ (foto) şi Gabriel Tamaş pentru amicalul cu Belgia reprezintă un avertisment, el arătându-se nemulţumit de atitudinea fotbaliştilor în meciul cu Olanda din preliminariile CM 2014. „Vreau să văd anumiţi jucători pe un post sau altul şi să îi văd pe cei care au jucat mai puţin. Pentru acest meci am renunţat la anumiţi jucători din diverse motive. Sper ca lotul de acum să facă o figură frumoasă. Vreau să văd anumiţi jucători pe posturile de fundaş dreapta, fundaş stânga, mijlocaş central şi de bandă. La Raţ am renunţat şi din alte motive. În ceea ce îl priveşte pe el şi pe Gabi Tamaş, nu mi-a plăcut la ei atitudinea din meciul cu Olanda. E un avertisment, nu numai pentru ei, ci pentru orice jucător, că atunci când transmit ceva în teren ei trebuie să facă exact ce trebuie să facă. Nu se pune problema să renunţ definitiv la ei. Am renunţat pentru acest meci", a explicat Piţurcă.
Reghe vrea să discute cu Piţi
Steaua are din nou opt fotbalişti convocaţi la prima reprezentativă, dar asta nu reprezintă o problemă pentru antrenorul roş-albaştrilor, Laurenţiu Reghecampf. Acesta spune că totuşi trebuie să poarte o discuţie cu selecţionerul Victor Piţurcă pentru a stabili reperele pregătirii de iarnă, astfel încât fotbaliştii grupării din Ghencea să nu aibă un randament mai slab în primăvară faţă de cel demonstrat în stagiunea de toamnă. „Vreau să port cât mai repede o discuţie cu selecţionerul, ca să stabilim programul de iarnă. Nu am vorbit până acum cu Victor Piţurcă, dar îmi doresc să o fac în cel mai scurt timp. Jucătorii mei se pot plia pe orice sistem de joc, dar este nevoie ca ei să fie bine pregătiţi. Vrem să fim pregătiţi pentru meciul de pe 14 februarie, din primăvara Europa League, dar în acelaşi timp vrem ca jucătorii să se poată bucura şi de convocări. Staff-ul naţionalei a asistat la antrenamentele noastre, ştiu ce se lucrează aici. Nu am numărul lui Victor Piţurcă, dar o să-l rog pe Valeriu Argăseală să intermedieze discuţia", a spus Reghecampf.