spectacol-pe-gheata-(1)

„Lupii” Coronei și-au consolidat poziția a treia în ierarhia Ligii Naționale de hochei pe gheață după ce au învins în ambele jocuri disputate în acest weekend formația Steaua București. Dacă vineri Mihaly și compania s-au impus cu 4-2, aseară hocheiștii brașoveni au făcut o demonstrație de forță și au închis tabela la scorul de 8-4 (4-2, 3-0, 1-2). Sâmbătă seara lupii au început jocul în forță și după doar 7 minute conduceau cu scorul de 3-0, după reușitele semnate de Csanad Fodor de două ori și Daniel Trancă. Steaua a revenit rapid în joc și în minutul 13, Brașovul mai avea un singur gol avans, scor 3-2, după golurile înscrise de Anton Butochnov și Pavel Borisenko. Csaba Nagy a înscris în superioritate, cu un “trasor” de la linia albastră și prima repriză s-a încheiat cu scorul de 4-2. Partea a doua a fost la discreția trupei de sub Tâmpa, care s-au desprins decisiv, la 7-2, golurile fiind reușite de Tivadar Petreș, Marton Hunor și Csanad Fodor. În ultima repriză a meciului, Steaua s-a apropiat la 7-4, prin Denys Zabludovsky și Artem Bondariev, dar Marton Hunor a stabilit scorul final, la 8-4 în favoarea Coronei. Brașovenii au acumulat 41 de puncte în clasament și sunt pe poziția a treia la doar patru lungimi distanță de locul doi ocupat de campioana Dunărea Galați.