Braşovul a găzduit, în perioada 26-30 august 2019, turneul internaţional de handbal pentru juniori „FunSports Cup”, la startul căreia s-au aflat 45 de echipe din ţară şi din străinătate.

     Ajuns la ediţia cu numărul şapte, cel mai puternic turneu din handbalul juvenil desfăşurat în România a însemnat un adevărat spectacol handbalistic, cu peste 100 de meciuri disputate într-o atmosferă care de obicei e întâlnită la partidele de seniori.

   Evenimentul desfășurat la Brașov a însemnat sute de spectatori în tribune, tineri de viitor, handbal de calitate şi meciuri „încinse”, culminând cu cele disputate în ultima zi a competiţiei, cele care au stabilit şi clasamentele.

  Câştigătoare au fost LPS Iaşi (U16-băieţi), Portovik Yuznhi – Ucraina (U14 băieţi), ACS Transilvania Braşov (U12-băieţi), CSM Corona Braşov (U12 fete şi U14 fete).

     „Am fost bucuroşi să avem atâtea echipe la Braşov, turneul având an de an atât o participare numeroasă, cât şi o bună calitate a jocurilor. A fost un adevărat spectacol handbalistic în sălile oraşului şi suntem siguri că pe mulţi dintre aceşti copii îi vom vedea în viitor în meciurilor din Liga Naţională. Le mulţumim tuturor pentru că ne-au acceptat invitaţia şi le dorim succes în sezonul care stă să înceapă”, a spus Marius Fetti, director al ACS Transilvania Braşov şi organizator al competiţiei.


   Clasamentele FunSports Cup 2019:

U14F:

1. Corona Braşov
2. Akademia Alushovsky Skopje (Macedonia de Nord)
3. CSO Buhuşi
Golgheter: Ioana Ghirdă (Corona Braşov)
Cel mai bun portar: Ana Nikolovska (Akademia Alushovsky Skopje)
MVP: Poiană Miruna (CSO Buhuşi)


U12F:

1. Corona Braşov
2. Olimpic Lucian Bute Galaţi
3. Transilvania 1 Braşov
Golgheter: Denisa Lache (Transilvania 1 Braşov)
Cel mai bun portar: Ana Totoescu (Corona Braşov)
MVP: Zugrăvel Andreea (Olimpic Lucian Bute Galaţi)


U12M:

1. Transilvania 1 Braşov
2. Junior BB Buzău
3. Dobrogea Sud Constanţa
Golgheter: Andi Popa (Transilvania 1 Braşov)
Cel mai bun portar: David Dascălu (Transilvania 1 Braşov)
MVP: Octav Coman (Junior BB Buzău)


U14M:

1. Transilvania Braşov
2. Junior BB Buzău
3. Dobrogea Sud Constanţa
Golgheter: Makhanovski Maksym (Portovik Yuznhi)
Cel mai bun portar: Zaharia Teodor (Transilvania 1 Braşov)
MVP: Gusynin Maksym (Portovik Yuznhi)


U16M:

1. LPS Iaşi
2. Dobrogea Sud Constanţa
3. Dinamo Braşov
Golgheter: Chitic Tiberiu (LPS Iaşi)
Cel mai bun portar: Andrei Gârtan (LPS Iaşi)
MVP: Ionuţ Stănescu (Dobrogea Sud Constanţa)