sorana-in-sferturi-la-washington

Sorana Cîrstea (foto) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului feminin Citi Open, de la Washington DC, dotat cu premii în valoare totală de 235.000 dolari.

Piteşteanca a învins-o în optimi, după un meci care a durat o oră şi 45 de minute, pe americanca Alison Riske.

Sorana Cîrstea (28 WTA) a început confruntarea mai greu, a cedat timpuriu un break, iar Riske (96 WTA) nu a lăsat ocazia să-i scape, câştigând primul set, cu 6-3.

Setul secund a debutat cu câte un game de fiecare parte, dar apoi românca şi-a trecut în cont patru gameuri consecutive, egalând situaţia, cu 6-2.

În decisiv, ambele jucătoare îşi păstrează serviciul, până la 3-3, Sorana reuşind să obţină breakul, după un joc 7 în care a salvat două mingii de game.

A fost momentul în care americanca a cedat lupta, românca impunându-se cu 3-6, 6-2, 6-3.

În sferturile de finală ale turneului din capitala americană, Cîrstea o va întâlni pe favorita nr.4, jucătoarea franceză Alison Cornet.