Simona Halep, învinsă în finala de la Roland Garros

simona-halep

Jelena Ostapenko a câștigat, la doar 20 de ani, primul Grand Slam din carieră, învingându-o în finala turneului Roland Garros pe Simona Halep, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3.

După un prim set echilibrat, în cel de-al doilea Simona Halep a avut un avantaj de 3-0, pe care letona a reușit să-l anuleze și chiar să câștige.

În setul decisiv, românca și-a demonstrat forța și jocul inteligent în prima parte, însă a cedat spre final și a ratat ocazia de a deveni prima jucătoare din țara noastră care câștigă open-ul francez, la 39 de ani de la victoria Virginiei Ruzici.

În plus, această reușită i-ar fi permis Simonei Halep să urce pe locul întâi WTA. Ea ar fi devenit astfel prima româncă lider în clasamentul internațional. Performanța nu a mai fost reușită decât de Ilie Năstase, care a urcat pe locul I ATP în urmă cu 44 de ani.