sepsi-derby-cu-juventus-in-prima-liga

Sepsi Sfântu Gheorghe a obținut vineri prima victorie din istorie în Liga I, scor 2-1 în fața echipei Juventus București, în etapa a doua a campionatului.

Cele două formații au fost zgârcite în fotbal, în prima parte, evoluând crispat. În repriza a doua, Ghinga și Herea au înscris, stabilind învingătoarea, astfel că golul lui Stoenac din prelungirile meciului nu a mai putut schimba nimic.

După primele două etape, covăsnenii au 3 puncte și sunt pe locul 8 în clasamentul Ligii I.

Pentru Sepsi, urmează deplasarea la FC Botoșani, echipă care a reușit prima surpriză a sezonului, învingându-o pe Dinamo cu 1-0.

----------

În sezonul trecut un derby pentru supremaţia ligii secunde. Acum derby-ul nou-promovatelor în liga I.

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Juventus Bucureşti se joacă astăzi, de la ora 18.30, pe Stadionul Tineretului din Brașov.

Meciul deschide etapa a doua a Ligii I. Cele două combatante au pierdut în etapa inaugurală a ediţiei centenare a campionatului românesc, Sepsi cu 0-1 la Astra, iar Juventus cu 0-3 pe teren propriu cu Dinamo.

Astfel, lupta dintre cele două nou-promovate se anunţă una destul de încinsă, în căutarea primelor puncte. Biletele la meci au prețuri cuprinse între 10 și 100 de lei la tribuna VIP.

Partida va fi transmisă și în direct, de la 18.30, de DigiSport1.