seara-perfecta-in-europa-league

Seară perefectă pentru echipele românești în Europa League. CFR Cluj și Petrolul Ploiești s-au calificat în turul trei preliminar al competiției. CFR Cluj s-a calificat după ce a învins în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia sârbă Jagodina, în manşa secundă a turului doi preliminar al competiţiei.Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Guimaraes, în minutul 81. În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0. În turul trei preliminar al Ligii Europa, CFR Cluj va întâlni echipa Dinamo Minsk din Belarus. Partida tur se va disputa la 31 iulie, în Belarus, returul fiind programat în România, la 7 august. Petrolul Ploieşti s-a calificat în turul trei preliminar după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-1), formaţia albaneză Flamurtari, în manşa secundă a turului doi preliminar al competiţiei.Golurile ploieştenilor au fost marcate de Teixeira '39, De Lucas '84 şi Priso '90, în timp ce pentru albanezi a înscris Lena, în minutul 37. În tur, Petrolul s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 2-0. În turul trei preliminar al Ligii Europa, Petrolul Ploieşti va întâlni echipa cehă Viktoria Plzen. Partida tur se va disputa la 31 iulie, la Ploieşti, returul fiind programat în Cehia, la 7 august.

Astra joacă împotriva celor de la Slovan Liberec. Formaţia Astra Giurgiu va întâlni echipa Slovan Liberec în turul trei preliminar al Ligii Europa, după ce gruparea cehă a eliminat-o pe MKF Kosice din Slovacia în turul doi preliminar al competiţiei.Slovan Liberec a învins-o, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, pe MFK Kosice, prin golurile marcate de Dubek '54, Delarge '81 şi Sural '90. Slovan Liberec se impusese şi în manşa tur cu scorul de 1-0. Partida tur dintre Astra Giurgiu şi Slovan Liberec se va disputa la 31iulie, în România, returul fiind programat în Cehia, la 7 august.