se-cunosc-semifinalistele

Benfica, Juventus, Sevilla și Valencia sunt echipele calificate în semifinalele Europa League la fotbal, după meciurile desfășurate aseară, în manșa secundă a sferturilor de finală. Echipele spaniole au reușit cele mai spectaculoase calificări, grație unor răsturnări de scor după partidele tur. Valencia, care era creditată cu șanse mici, după ce fusese învinsă la scor de forfait, 3-0, de FC Basel, a surclasat campioana Elveției cu scorul de 5-0, marcând două goluri în prelungiri. Francisco Alcacer (38, 70, 113), Eduardo Vargas (42) și Juan Bernat (118) au marcat pentru ''lilieci'', dar Basel a jucat ultima parte a prelungirilor în 9 oameni, Diaz (101) și Sauro (105) fiind eliminați. Sevilla a învins pe FC Porto, fără drept de apel, cu 4-1, eliminând echipa lusitană, care câștigase la limită în tur, cu 1-0. Ivan Rakitic (5 — penalty), Vitolo (26), Carlos Bacca (29) și Kevin Gameiro (79), respectiv Ricardo Quaresma (90+2) au fost autorii golurilor. Benfica a trecut de AZ Alkmaar cu 2-0, prin „'dubla'' lui Rodrigo (39, 71), după ce se impusese și în Olanda, cu 1-0. Juventus a învins pe Lyon cu 2-1, prin golurile semnate de Andrea Pirlo (4) și Claudio Marchisio (68), respectiv Jimmy Briand (18). „Bătrâna Doamnă” învinsese și la Lyon, cu 1-0. Tragerea la sorți a semifinalelor va avea loc astăzi de la ora 13.00, la Nyon.