Derbiul campionatului, Steaua - Dinamo, va avea loc în 8 august, în cadrul etapei a V-a a Ligii I, iar Steaua - ASA Târgu Mureş, echipele care şi-au disputat titlul în ultima ediţie, se va juca la 15 august, în etapa a VII-a, conform programului competiţional stabilit la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal. Sezonul regulat va începe la 11 iulie şi se va încheia cu etapa a 26-a, din 27 februarie 2016. Pauza competiţională de iarnă începe după etapa a 23-a, din 19 decembrie. Campionatul se va relua la 13 februarie 2016. Ediţia 2015/2016 a Ligii I va fi prima din istoria competiţiei interne care se va desfăşura într-un sistem cu 14 echipe, cu play-off şi play-out. Primele şase echipe vor juca în play-off, iar ultimele opt în play-out. Formaţiile vor începe această ultimă parte a campionatului cu jumătate din punctele acumulate în sezonul regulat (jumătăţile de punct se rotunjesc la punct). Din play-out vor retrograda două echipe.
Iată programul complet:
Etapa I (11 iulie)
Astra Giurgiu - Concordia Chiajna
ASA Târgu Mureş - FC Dinamo Bucureşti
CS Universitatea Craiova - FC Botoşani
FC Viitorul - CFR Cluj
ACS Poli Timişoara - Pandurii Târgu Jiu
FC Steaua Bucureşti - FC Petrolul Ploieşti
FC Voluntari - CSMS Iaşi
Etapa a II-a (18 iulie)
Concordia Chiajna - CSMS Iaşi
FC Petrolul Ploieşti - FC Voluntari
Pandurii Târgu Jiu - FC Steaua Bucureşti
CFR Cluj - ACS Poli Timişoara
FC Botoşani - FC Viitorul
FC Dinamo Bucureşti - CS Universitatea Craiova
Astra Giurgiu - ASA Târgu Mureş
Etapa a III-a (25 iulie)
ASA Târgu Mureş - Concordia Chiajna
CS Universitatea Craiova - Astra Giurgiu
FC Viitorul - FC Dinamo Bucureşti
ACS Poli Timişoara - FC Botoşani
FC Steaua Bucureşti - CFR Cluj
FC Voluntari - Pandurii Târgu Jiu
CSMS Iaşi - FC Petrolul Ploieşti
Etapa a IV-a (1 august)
Concordia Chiajna - FC Petrolul Ploieşti
Pandurii Târgu Jiu - CSMS Iaşi
CFR Cluj - FC Voluntari
FC Botoşani - FC Steaua Bucureşti
FC Dinamo Bucureşti - ACS Poli Timişoara
Astra Giurgiu - FC Viitorul
ASA Târgu Mureş - CS Universitatea Craiova
Etapa a V-a (8 august)
CS Universitatea Craiova - Concordia Chiajna
FC Viitorul - ASA Târgu Mureş
ACS Poli Timişoara - Astra Giurgiu
FC Steaua Bucureşti - FC Dinamo Bucureşti
FC Voluntari - FC Botoşani
CSMS Iaşi - CFR Cluj
FC Petrolul Ploieşti - Pandurii Târgu Jiu
Etapa a VI-a (12 august)
Concordia Chiajna - Pandurii Târgu Jiu
CFR Cluj - FC Petrolul Ploieşti
FC Botoşani - CSMS Iaşi
FC Dinamo Bucureşti - FC Voluntari
Astra Giurgiu - FC Steaua Bucureşti
ASA Târgu Mureş - ACS Poli Timişoara
CS Universitatea Craiova - FC Viitorul
Etapa a VII-a (15 august)
FC Viitorul - Concordia Chiajna
ACS Poli Timişoara - CS Universitatea Craiova
FC Steaua Bucureşti - ASA Târgu Mureş
FC Voluntari - Astra Giurgiu
CSMS Iaşi - FC Dinamo Bucureşti
FC Petrolul Ploieşti - FC Botoşani
Pandurii Târgu Jiu - CFR Cluj
Etapa a VIII-a (22 august)
Concordia Chiajna - CFR Cluj
FC Botoşani - Pandurii Târgu Jiu
FC Dinamo Bucureşti - FC Petrolul Ploieşti
Astra Giurgiu - CSMS Iaşi
ASA Târgu Mureş - FC Voluntari
CS Universitatea Craiova - FC Steaua Bucureşti
FC Viitorul - ACS Poli Timişoara
Etapa a IX-a (29 august)
ACS Poli Timişoara - Concordia Chiajna
FC Steaua Bucureşti - FC Viitorul
FC Voluntari - CS Universitatea Craiova
CSMS Iaşi - ASA Târgu Mureş
FC Petrolul Ploieşti - Astra Giurgiu
Pandurii Târgu Jiu - FC Dinamo Bucureşti
CFR Cluj - FC Botoşani
Etapa a X-a (12 septembrie)
Concordia Chiajna - FC Botoşani
FC Dinamo Bucureşti - CFR Cluj
Astra Giurgiu - Pandurii Târgu Jiu
ASA Târgu Mureş - FC Petrolul Ploieşti
CS Universitatea Craiova - CSMS Iaşi
FC Viitorul - FC Voluntari
ACS Poli Timişoara - FC Steaua Bucureşti

Etapa a XI-a (19 septembrie)
FC Steaua Bucureşti - Concordia Chiajna
FC Voluntari - ACS Poli Timişoara
CSMS Iaşi - FC Viitorul
FC Petrolul Ploieşti - CS Universitatea Craiova
Pandurii Târgu Jiu - ASA Târgu Mureş
CFR Cluj - Astra Giurgiu
FC Botoşani - FC Dinamo Bucureşti
Etapa a XII-a (26 septembrie)
Concordia Chiajna - FC Dinamo Bucureşti
Astra Giurgiu - FC Botoşani
ASA Târgu Mureş - CFR Cluj
CS Universitatea Craiova - Pandurii Târgu Jiu
FC Viitorul - FC Petrolul Ploieşti
ACS Poli Timişoara - CSMS Iaşi
FC Steaua Bucureşti - FC Voluntari
Etapa a XIII-a (3 octombrie)
FC Voluntari - Concordia Chiajna
CSMS Iaşi - FC Steaua Bucureşti
FC Petrolul Ploieşti - ACS Poli Timişoara
Pandurii Târgu Jiu - FC Viitorul
CFR Cluj - CS Universitatea Craiova
FC Botoşani - ASA Târgu Mureş
FC Dinamo Bucureşti - Astra Giurgiu.