romania-face-spectacol-la-campionatul-mondial

România este surpriza plăcută a Campionatului Mondial U18 de hochei pe gheață, divizia a doua, grupa A, ce se dispută la Brașov. După ce au trecut în primul meci de selecționata Olandei cu scorul de 8-1 (1-0, 4-0, 3-1), tricolorii s-au impus și în cel de-al doilea joc al competiției. În fața a aproximativ 500 de spectatori, care au susținut echipa de la început până la final, România a învins cu scorul de 6-1 (2-0, 2-0, 2-1) reprezentativa Lituaniei, echipă retrogrdată sezonul trecut din eșalonul superior. În urma acestui rezultat, România poate visa la promovarea în divizia I, grupa B. Juniorul Coronei, Gajdo a debocat tabela după 17 minute de joc, iar Marton a stabilit scorul primei reprize în minutul 19. În partea secundă Șandor și Rokaly au dus scorul la 4-0, iar în debutul ultimei treimi, Szennyes a făcut 5-0, după o fază superbă la care a mai participat Șandor. În minutul 49, oaspeții au scos goalkeeperul din poartă și în șase contra patru au reușit să înscrie golul de onoare prin Bogdziul. Cu cinci minute înainte de sfârșitul meciului, Ferencz-Csibi a stabilit scorul final, 6-1 pentru România care are maxim de puncte după primele două partide. În celelalte meciuri de astăzi s-au înregistrat rezultatele: Croația – Marea Britanie 1-7, Olanda – Polonia 1-10. Joi de la ora 20.30, România și Polonia se întâlnesc într-o adevărată finală pentru câștigarea grupei și implicit pentru promovarea în eșalonul superior.