romania-a-invins-irlanda-de-nord-scor-20

România iernează pe primul loc în Grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2016, grație victoriei din ultimul meci oficial al anului, 2-0 cu Irlanda de Nord. Ambele goluri ale tricolorilor au fost marcate de fundașul Paul Papp, care a reușit prima sa "dublă" din carieră, scrie digi24.ro. Anghel Iordănescu a revenit cu o victorie pe banca naţionalei. Susţinuţi de peste 35.000 de fani, tricolorii au ratat prima ocazie în meciul cu Irlanda de Nord prin Vlad Chiricheş. Dincolo, Lafferty a fost la un pas de deschiderea scorului, dar a nu a găsit ţinta. Chipciu a irosit o oprtunitate uriaşă. A tras în bară, apoi a reluat slab cu capul. Faza meciului i-a aparţinut lui Sânmărtean. Jucătorul Stelei a driblat tot ce i-a stat în cale, apoi i-a pasat lui Bogdan Stancu şi nord-irlandezii au scăpat din nou de gol. După pauză, Raţ a rămas singur cu portarul, însă a fost blocat în ultimul moment. Tricolorii au cerut penalty la Sânmărtean, dar arbitrul a lăsat jocul liber. Golul a venit din piciorul lui Paul Papp. Fundaşul Stelei l-a învins pe veteranul Roy Carrol cu un şut puternic. Papp a recidivat câteva minute mai târziu şi a asigurat victoria naţionalei cu 2 - 0.