Rojer şi Tecău s-au calificat în semifinalele turneului de la Basel

rojer-si-tecau-sau-calificat-in-semifinalele-turneului-de-la-basel

Dublul format din olandezul Jean-Julien Rojer şi românul Horia Tecău a câştigat joi meciul cu perechea Treat Huey/Max Mirnyi (Filipine/Belarus), scor 6-7 (9), 6-4, 10-4, şi s-a calificat în semifinalele turneului de la Basel, Elveţia, disputat în sală.

Partida a durat o oră şi 35 de minute. În primul set, cele două echipe au mers cap la cap până în tiebreak, când Rojer şi Tecău au irosit trei şanse de set. În actul secund, românul şi olandezul au făcut break la 4-4 şi au închis apoi pe serviciu. În super-tiebreak, Rojer şi Tecău şi-au creat un avans decisiv de 7-1. Per total, Jean-Julian şi Horia au reuşit şase aşi şi nu şi-au pierdut niciodată serviciul, reuşind un singur break.

În semifinale, Rojer şi Tecău, principalii favoriţi de la Basel, vor juca împotriva învingătorilor din partida Raven Klaasen/Rajeev Ram (Africa de Sud/SUA), favoriţi 3 - Robert Lindstedt/Michael Venus (Suedia/Noua Zeelandă).

Pentru calificarea în penultimul act din Elveţia, Jean-Julien Rojer şi Horia Tecău şi-au asigurat 180 de puncte ATP şi un cec în valoare de 26.020 de euro.