reghe-e-in-finala-ligii-campionilor-asiei

Antrenorul Laurențiu Reghecampf și mijlocașul Mihai Pintilii s-au calificat cu echipa saudită Al-Hilal în finala Ligii Campionilor Asiei la fotbal, deși formația din Riad a fost învinsă cu scorul de 2-1 de Al-Ain (Emiratele Arabe Unite), în manșa a doua a semifinalei. Învinsă cu 3-0 în tur, Al-Ain a deschis destul de rapid scorul, prin sud-coreeanul Lee Myung-Joo (10), dar echipa antrenată de Reghecampf a egalat după pauză, prin Nassir Al-Shamrani (65). Al-Ain a rămas în zece oameni în minutul 71, când a fost eliminat ghanezul Asamoah Gyan, însă a obținut o victorie de palmares, grație golului înscris de Jires Kembo-Ekoko (78). Pintilii a jucat tot meciul la saudiți.În finală, Al-Hilal va întâlni învingătoarea din cealaltă semifinală, care le opune pe Western Sydney Wanderers FC (Australia) și FC Seul (Coreea de Sud). Manșa secundă va avea loc astăzi, la Sydney, după ce rezultatul a fost egal, 0-0, în partida tur.